GÜZEL BİR GÜN ÖLMEK İÇİN, ÖLMEK PEKİ NE İÇİN

İnsan bir ne zaman öleceğini bilmiyor, bir de nerede ve nasıl öleceğini. Japonya’daki büyük deprem ve ardından gelen Tsunami den sonra hasar gören nükleer santraldeki sızıntıyı önlemek için gece gündüz çalışanlar var. Onlar ölüme doğru gözünü kırpmadan yürüyenler.  Ölümle yaşam arasında çok ince bir çizgideler. Radyasyondan etkilenme olasılıkları çok ama çok yüksek. Sonrası, malum. İllet ve iflah olmaz bir hastalık süreci, arkasından ölüm.

İnsanın inandığı değerler için hele ki memleketi için ölümü göze alması en büyük asalet. Kamikaze olmak Japonların genetiğinde var. Peki biz çok mu farklıyız? Kurtuluş Savaşını biraz kurcala binlercesini, Çanakkale’ye bak binlercesini, Sarıkamış’a bak birkaç gecede on binlercesini görürsün, gözünü kırpmadan ölümü soğuk alnından öpenlerin.

Savaşa giden vuruşmaya gider, ölümün üzerine yürür. Bir de iki rekat namazını kılıp ölümü bekleyenler vardır. Nice sadrazamlar, şehzadeler bir sonraki geceyi göremeyeceklerini bilerek sükûnetle, teslimiyetle, beklemişlerdir cellâtlarını. Rivayet olunur ki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa çadırında boynu vurulacağı zaman, devlet malına zarar gelmesin diyerek yerdeki halının kaldırılmasını istemiştir.

Yakın tarihimizin köşe başlarında, yürüyerek sehpaya giden, taburesini kendisi tekmeleyen –ki hangi tarafta oldukları değil buradaki mesele- babayiğit delikanlılar, “kimseye kırgın değilim” diyerek boynunu ilmeğe uzatan devlet adamlarımız vardır.

Tarih boyunca Türk devletlerinden birisi yıkıldığında yerine hemen yeni bir devletin kurulmasının esrarı da burada gizlidir işte. Bu uğurda her ölüm bin doğumdur aslında.

Kimi uyuyup uyanmamak ister. Başımda sevdiklerim olsun, Yasin okunsun, iki gün yatak, üçüncü gün toprak olsun der. Sanatçıdır kimisi sahnede ölmek ister. Kimi alnı secdede, kimisi Kabe’de… Kimisi kör bir kurşun ister, çatışmanın tam ortasında… Ölümü aklına getirmekten kaçınmayıp o büyük buluşma anının kaçınılmaz olduğunu bilen hemen herkesin kendince bir dileği vardır mutlaka. Ben mi evet benimde var o ana dair kendimce hoş hayallerim ama o da ben de kalsın. CEM CEMİİ

Benimsayfam'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Friendfeed'de Paylaş

 

 

                     Boş Mail Gönderin email gifs Eklenen Yazılar

                                           Adresinize Gelsin

Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !