MISIR İSTİLASI

 Memleketim mısır istilası altında, bilmem kaç kişi farkında!

 

Mısır istilası yanlış anlaşılmasın. Hani yaz aylarında temiz suda kaynatıp, tuzlaya tuzlaya kemirdiğimiz, koçanını ağzımıza yapıştırıp suyunu emdiğimiz, kış aylarında patır patır patlatıp televizyon karşısında bata çıka yediğimiz, yerken parmaklarımızdaki yağı tuzu yaladığımız, bildiğimiz mısırdan bahsediyorum.

 

Ben her şekilde severim. İster patlamış olsun, ister kaynamış ama favorim salatanın üzerinde olanı. Körpe kıvırcık ya da göbek salatayı alıp, ince ince kıyacaksın. Biraz roka, biraz tere, biraz havuçla şenlendireceksin. Küçük kırmızı turpu ve badem salatalığı çizgili soyup, halka halka dilimleyeceksin. Dilimleri tabağın kenarına çepeçevre balıksırtı dizeceksin. Asıl Sürpriz bundan sonra; küçük bir paket patates cipsini ufalayıp salatanın üzerine dökeceksin. Hepsinin üzerine de altın sarısı mısırı halı gibi yaydın mı tamamdır. Zeytinyağı, Limon ve nar ekşisini de ekledikten sonra, ister ye, ister yeme yanında yat…

 

Akşam misafir gelecek. Eh anlaşıldığı üzere salata bizim işimiz. Sebze reyonundan malzemeleri seçtim sıra favorim mısıra geldi. Raflarda hep bilindik büyük markalar. Hepsi kampanyalı konserve mısır kutuları sarı sarı dizilmiş; dört al üç öde, beş al dört öde… Fiyatlar geçekten ucuz ucuz olmasına da aklımın bir köşesindeyse GDO söylentileri var. Kutulardan birisini aldım, küçücük harflerle yazılmış yazıları okudum. O da ne! “Falanca falanca  sayılı izinle, falanca firma tarafından Tayvandan ithal edilmiştir.” Yazısı. Bir başka kutuyu aldım elime; Macarisatandan İthal, bir başkası başka bir ülkeden… Ucuzluğun sebebini anladım.

 

Bildiğimiz mısırdan bahsediyorum. Bir kuşun ağzından düşüp, düştüğü yerde boy veren, Rüzgarın savurduğu tanelerle umulmadık yerlerde büyüyen mısırdan. Karadenizimin vazgeçilmezi mısırdan. Nerede Tayvan, nerede Türkiye? Nerede tarım ülkesi Türkiye?

 

Yapacak bir şey yok. Yerli üretim bulamadığım için dört kutu alıp, üç kutu ödüyorum. Salatamı da size de şiddetle tavsiye ediyorum. İster Uruguay’dan ithal Angus etiyle, ister Norveç Uskumrusuyla beraber yiyin. Salatanın üzerinde Tayvan Mısırı iyi gidiyor…CEM CEMİİ

 

 

Benimsayfam'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Friendfeed'de Paylaş

 

 

 

                                          Boş Mail Gönderin email gifs Eklenen Yazılar

                                                              Adresinize Gelsin

 

 

                                 

Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !