TIKSIRINCAYA KADAR İÇMEK

 

 

Ben de o tıksırıncaya kadar içenlerdendim. Her fırsatta, her boşlukta, iki muhabbetin gözünü oyacağımız bir iki arkadaşımla bir araya gelmişsek eğer, ağaç altlarına, deniz kenarlarında, inşaat boşluklarında, tren yolunun raylarını dibinde, teknede, sandalda, ocakbaşlarının yağlı dumanının altında, yolumuz düşerse istiklalin barlarında, tıksırıncaya kadar içerdik. Bir gün geldi, hayata bakış açım değişti, kanıma karışan ateşli sıvının reflekslerimi yavaşlatıp, elimi ayağımı, dilimi dudağımı uyuşturmasından, güç bela bulduğum yatağın lunapark gondolu misali uyuyana dek savrulmasından, sabahları ağzımda zehir acısıyla ve şiddetli  baş ağrısıyla uyanmaktan haz etmemeye başladım. Bıraktım. Çok seneler oldu ağzıma sürmedim. Hiç canım çekmedi. Hiç tanımasaymışım, ağzıma sürmeseymişim, çok fazla bir kaybım olmazmış anladım. Evet aksırıncaya, tıksırıncaya kadar içenlerdendim ama aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyip, soyup soğana çevirenlerden olmadım hiçbir zaman.

 

İçki içilen yerlerde kısıtlamalar yapacaklarmış. Yapsınlar. Kısıtlayıcı kanunların çıkarılması değil çünkü asıl tehlike. Çünkü zaman zaman çizgiyi aşsa da kanunlara uyar bu ülkenin insanı. Asıl tehlike kendini devlet zannederek kendine görev çıkartacak birilerinin olmasıdır.

 

Bizim semt deniz kenarında. Bir balıkçı abimiz vardı gece gündüz içer zom gezerdi. Sabah kahvaltısını üç şişe birayla yapardı. Tedavi için gitti birkaç kez hastaneye yattı, olmadı bırakamadı.

 

Bir Ramazan gününde, ağaç altlarından birisinde içki içerken yanında devriye gezen polis arabası durdu. Tanıdığı memurlardan birisi vardı içinde. Arabaya bindirip kuytu bir yere götürdüler, Ramazanda içki içmenin bedelini ağır ödettiler. O gün silah kabzasıyla vurdukları gözü kör oldu.

 

Şikayetçi oldu, dava açıldı falan ama mesele bu değil.

 

Mesele aksırıncaya tıksırıncaya kadar içenleri engelleyecek yasalar çıkartmak da değil.

 

Asıl mesele, çok ince bir mesele... CEM CEMİİ

 Benimsayfam'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Friendfeed'de Paylaş

Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !